مديريت محتوا
 
 

رمز پویا یک رمز متغیر بوده که توسط بانک صادرکننده کارت شما تولید و در تراکنش های اینترنتی مبتنی بر کارت به جای رمز دوم ایستا مورد استفاده قرار می گیرد . این رمز به صورت موقت و یکبارمصرف بوده و پس از هر بار استفاده یا پس از مدت زمان مشخص منقضی شده و دیگر قابل استفاده نمی باشد.

در حال حاضر استفاده از این رمز به جای رمز دوم ایستا اختیاری بوده ولی توصیه می شود به جهت کاهش مخاطرات امنیتی و فاش شدن رمز کارت از این رمز به جای رمز دوم ایستا استفاده نمایید.

متذکر می شود از بهمن ماه سال 1398 استفاده از رمز پویا کارت در تراکنشهای اینترنتی اجباری می باشد.

فعال سازی رمز پویا کارت :

مشتریان محترم می توانند از طریق اینترنت بانک و یا موبایل بانک خود رمز پویا کارت خود را فعال نمایند.

همچنین در صورت مراجعه حضوری به شعب و تایید شماره همراه ، رمز پویا کارت مشتریان بر بستر پیامک از زمان اجباری شدن استفاده از رمز پویا ، فعال خواهد شد.

 
 
 
 

دریافت رمز پویا کارت :

درحال حاضر امکان دریافت رمز پویا کارت از طریق اینترنت بانک و موبایل بانک گردشگری و همچنین از طریق ارسال پیامک میسر می باشد.
 
• اینترنت بانک : مطابق با راهنمای کاربری زیر مشتری می تواند درخواست دریافت رمز پویا را از طریق اینترنت بانک گردشگری ارایه نماید و رمز به صورت پیامک به مشتری ارایه خواهد شد. این رمز در کلیه درگاههای پرداخت قابل استفاده می باشد.

· موبایل بانک : مطابق به راهنمای کاربری و موشن گرافی زیر امکان دریافت رمز پویا کارت بر روی موبایل بانک گردشگری فراهم می باشد.

 
 
 

 

· پیامک : از تاریخ 2بهمن در صورتی که مشتری پیش از این رمز پویا کارت خود را فعال نموده باشد و تایید صریح شماره همراه خود را به یکی از روشهایی که در زیر ارایه می گردد به بانک ارایه نموده باشد، پس از مراجعه به درگاههای پرداخت کلیدی با عنوان دریافت رمز پویا قرار دارد که با کلیک بر روی ان کلید رمز پویا برای مشتری پیامک خواهد شد. مجدداً تاکید می گردد این امکان فقط در صورت ارایه تایید صریح شماره همراه مشتری به بانک برای مشتری فراهم خواهد بود.

تایید صریح شماره موبایل مشتریان :

با توجه به الزام بانک مرکزی نسبت به تایید شماره موبایل مشتریان توسط آنها برای ارسال رمز پویا کارت از طریق پیامک به شماره موبایل معرفی شده توسط ایشان لازم است کلیه مشتریان گرامی تا پیش از اجباری شدن رمز پویا کارت به 2 روش حضوری یا غیر حضوری نسبت به تایید شماره موبایل خودشان اقدام نمایند.

متذکر می شود در صورت عدم تایید شماره موبایل مشتری نزد بانک توسط مشتری ، دریافت رمز پویا بر بستر پیامک برای مشتری غیرفعال شده و فقط پس از تایید صریح شماره موبایل توسط مشتری امکان دریافت رمز دوم از طریق پیامک وجود دارد.

روش حضوری :

در این روش لازم است مشتریان محترم ضمن مراجعه به هریک از شعب بانک گردشگری اقدام به تکمیل فرم تایید صریح شماره تلفن همراه خود نمایند.

روش غیر حضوری :

در این روش مشتریان از طریق اینترنت بانک گردشگری می توانند نسبت به تایید صریح شماره موبایل خود اقدام نمایند. راهنمای کاربری نحوه تایید صریح شماره همراه مشتریان در فایل زیر ارایه گردیده است.

 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
اطلاعیه های مهم بانک مرکزی: 
 
روابط عمومی بانک مرکزی به اطلاع مشتریان محترم شبکه بانکی کشور می‌رساند که بانک‌ها و موسسات اعتباری در راستای ارتقاء سطح امنیت تراکنش‌های بدون حضور کارت در اینترنت، امکان دریافت رمز دوم پویا را فراهم نموده‌اند. 
 
 
 
روابط عمومی بانک مرکزی به اطلاع می‌رساند آن دسته از هموطنانی که قادر به استفاده از راهکارهای مبتنی بر گوشی تلفن همراه هوشمند نیستند می‌توانند رمز دوم پویا را از طریق پیامک دریافت نمایند.  
 
در پی اطلاع‌رسانی بانک‌ها و موسسات اعتباری به مشتریان خود مبنی بر فعال‌سازی رمز دوم پویا، روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند مهمترین هدف این طرح، افزایش سطح امنیت در پرداخت‌ها و خریدهای اینترنتی بدون کارت است. 
 
روابط عمومی بانک مرکزی به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند طی اعلام قبلی، از ابتدای دی‌ماه، انجام پرداخت و خریدهای اینترنتی با رمز دوم فعلی امکان پذیر نمی‌باشد.
 
با توجه به ایام پایانی مهلت فعال‌سازی رمز دوم پویا، روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به اطلاع هموطنان می‌رساند، هر چه سریعتر نسبت به پویاسازی رمز دوم کارت‌های مورد استفاده برای پرداخت‌های اینترنتی اقدام نمایید.
 
در پی اقدام شبکه بانکی در خصوص فعال‌سازی رمز دوم پویا در راستای افزایش امنیت در تراکنش‌های بدون حضور کارت، با تشکر از هموطنان عزیز که اقدام به پویاسازی رمز دوم کارت خود نموده‌اند، روابط عمومی بانک مرکزی به اطلاع می‌رساند خرید و پرداخت‌های اینترنتی در حال حاضر با رمز دوم پویا با استفاده از اپلیکیشن‌های تولید رمز پویا قابل انجام است.
 
روابط عمومی بانک مرکزی به اطلاع می‌رساند با هدف تسهیل استفاده از رمزهای دوم پویا، از تاریخ سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان انجام پرداخت‌ها و خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند
 
روابط بانک مرکزی به اطلاع می‌رساند هموطنان گرامی در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهام در خصوص فعال‌سازی یا استفاده از رمزهای پویای کارت‌های بانکی با شماره تلفن‌های مرکز ارتباط‌ با مشتریان بانک خود تماس حاصل فرمایید.در همین زمینه مرکز تماس کاشف با شماره ٩١٠٠٩٩٦٠ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت پیشنهادات و یا انتقادات هم‌میهنان در خصوص نحوه خدمت‌رسانی بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌باشد.
 
 
پیرو اطلاع‌رسانی انجام شده در مورد قطع رمز دوم ایستا (رمز دوم فعلی کارت بانکی) در هفته دوم دی‌ماه، به اطلاع هموطنان عزیز می‌رساند این سرویس از روز هشتم بهمن‌ماه جاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری بطور تدریجی ظرف چند روز قطع می‌شود و تنها «رمز دوم پویا» قابل استفاده می‌باشد.
 
اطلاعیه شماره ۱۳ روابط‌ عمومی بانک مرکزی در مورد «رمز دوم پویا» قطع رمز دوم ایستا در بانک‌ها