مشتریان عزیز؛ با توجه به اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، چک‌های غیر صیادی (طرح قدیم) از شهریور ماه 1397 در سامانه چکاوک پذیرش نمی‌شوند، خواهشمند است هرچه سریع‌تر برای تعویض دسته چک غیرصیادی (طرح قدیم) بانک گردشگری، به شعب بانک مراجعه فرمایید.

با عملیاتی شدن رسمی فاز دوم سامانه صیاد، ذینفعان چک (دریافت کنندگان) طرح قدیم ناگزیر خواهند بود برای دریافت وجه چک‌های غیرصیادی خود صرفاً به بانک صادر کننده دسته چک مراجعه نمایند و دریافت وجه چک از طریق سازوکارهای بین‌بانکی تعبیه‌شده تحت سامانه چکاوک مقدور نخواهد بود.

سامانه صیاد (صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک) به‌منظور یکپارچه‌سازی فرایند صدور دسته چک‌های بانکی پیاده‌سازی شده است. این سامانه با متمرکز کردن قسمتی از اعتبارسنجی درخواست‌‌کنندگان دسته چک، امکان بررسی دقیق‌تر صاحبان حساب و امضا را فراهم می‌کند و از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بدسابقه جلوگیری می‌کند. همچنین با اختصاص شناسه منحصربه‌فرد به هر برگ چک، استعلام و پیگیری وضعیت چک تسهیل می­شود و باعث افزایش اعتبار دسته‌چک در تبادلات مالی کشور می‌شود. سامانه صیاد با ثبت دسته‌چک‌های صادرشده، یک بانک اطلاعاتی یکپارچه و مدون از سوابق صدور دسته‌چک در سراسر کشور ایجاد می‌کند. در این مرحله بانک مرکزی ج.ا.ا. در راستای بازگرداندن اعتبار چک برای انجام معاملات تجاری با ایجاد محدودیت از ابتدای شهریور ماه سال جاری، در تبادل چک‌های صادر شده خارج از ساز و کار سامانه صیاد، تبادل چک‌های غیرصیادی (طرح قدیم) در سامانه چکاوک را ممنوع اعلام نموده است .

سامانه اپرو
 
 
 با پیشرفت دانش و فناوری، بخش زیادی از فعالیت های روزمره به وسیله ماشین ها انجام خواهد شد و در کنار رشد اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت عموم مردم، فرصت بیشتری برای تفریح و گردش در اختیار همه خواهد بود. به همین دلیل است که در آینده نزدیک، شاید کمتر از یک دهه دیگر، گردشگری به بزرگترین صنعت دنیا بدل خواهد شد.
بدیهی است که آماده سازی زیرساخت های فناوری مورد نیاز برای آینده متصور، وظیفه فعالان این عرصه است و بانک گردشگری به عنوان تنها بانک تخصصی صنعت گردشگری، سامانه آنلاین اپرو را پایه ریزی نموده تا هم وطنان عزیز بتوانند خدمات ویژه سفر را به سرعت و سهولت و به شکلی متمرکز دریافت نمایند.
اپرو چیست؟
تجربه و پیش بینی ما در بانک گردشگری این است که با همین گام به ظاهر کوچک بتوانیم به حرکت های بزرگی نائل شویم که بر آینده فرزندان مان اثرگذار باشد.
اپرو در بیان ساده، ابزاری است که در قالب وب سایت و اپلیکیشن تلفن همراه، امکان ارائه طیف وسیعی از خدمات گردشگری و دسترسی آسان و سریع را در هر ساعت از شبانه روز به شما می دهد و به گونه ای طراحی شده که علاوه بر ساده و اطمینان بخش بودن، با آینده ای که ترسیم کردیم نیز هماهنگی داشته باشد.
خدمات و محصولات سامانه اپرو
• ارائه بلیت هواپیما، قطار، اتوبوس به مقاصد گردشگری داخلی و خارجی
• ارائه هتل در هر نقطه از جهان
• اقامت کوتاه هتل فرودگاهی
• پرداخت عوارض خروج از کشور
• ارائه خدمات ترانسفر فرودگاهی
• ارائه خدمات ترانسفر خارجی
• خدمات ویژه بانک
• ارائه مشاوره و اطلاعات سفر از دیگر خدماتی است که هر گردشگر در فصل های مختلف سال از فرصت سفر دارد. به ویژه اگر برای تصمیم گیری محدودیت زمان دارید و می خواهید در اولین فرصت ممکن از اطلاعات و مشاوره لازم برخواردار شوید، اپرو یک فرصت استثنائی است و اطمینان از سفری آسان در هر نقطه از ایران و جهان، به صورت 24ساعت شبانه روز از اپرو قابل دریافت خواهد بود.

سایر خدمات اپرو
ارائه تسهیلات سفر، اخذ ویزا، ارائه تورهای داخلی و خارجی و بهره مندی از خدمات باشگاه مشتریان اپرو از دیگر امکاناتی است که گردشگران می توانند به زودی از طریق سامانه اپرو بهره مند شده و به سهولت از این خدمات استفاده نمایند.
سامانه اپرو به عنوان یک ابزار نوین ارائه خدمات گردشگری، با مشارکت بانک گردشگری، شرکت «توسعه فناوری اطلاعات گردشگری ایران (TIT)» و همکاری شرکت «سفرهای کهکشانی» طراحی و عملیاتی شده و در معرض استفاده هم میهنان عزیز قرار گرفته است.