مشتریان عزیز؛ با توجه به اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، چک‌های غیر صیادی (طرح قدیم) از شهریور ماه 1397 در سامانه چکاوک پذیرش نمی‌شوند، خواهشمند است هرچه سریع‌تر برای تعویض دسته چک غیرصیادی (طرح قدیم) بانک گردشگری، به شعب بانک مراجعه فرمایید.

با عملیاتی شدن رسمی فاز دوم سامانه صیاد، ذینفعان چک (دریافت کنندگان) طرح قدیم ناگزیر خواهند بود برای دریافت وجه چک‌های غیرصیادی خود صرفاً به بانک صادر کننده دسته چک مراجعه نمایند و دریافت وجه چک از طریق سازوکارهای بین‌بانکی تعبیه‌شده تحت سامانه چکاوک مقدور نخواهد بود.

سامانه صیاد (صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک) به‌منظور یکپارچه‌سازی فرایند صدور دسته چک‌های بانکی پیاده‌سازی شده است. این سامانه با متمرکز کردن قسمتی از اعتبارسنجی درخواست‌‌کنندگان دسته چک، امکان بررسی دقیق‌تر صاحبان حساب و امضا را فراهم می‌کند و از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بدسابقه جلوگیری می‌کند. همچنین با اختصاص شناسه منحصربه‌فرد به هر برگ چک، استعلام و پیگیری وضعیت چک تسهیل می­شود و باعث افزایش اعتبار دسته‌چک در تبادلات مالی کشور می‌شود. سامانه صیاد با ثبت دسته‌چک‌های صادرشده، یک بانک اطلاعاتی یکپارچه و مدون از سوابق صدور دسته‌چک در سراسر کشور ایجاد می‌کند. در این مرحله بانک مرکزی ج.ا.ا. در راستای بازگرداندن اعتبار چک برای انجام معاملات تجاری با ایجاد محدودیت از ابتدای شهریور ماه سال جاری، در تبادل چک‌های صادر شده خارج از ساز و کار سامانه صیاد، تبادل چک‌های غیرصیادی (طرح قدیم) در سامانه چکاوک را ممنوع اعلام نموده است .

صندوق سرمایه گذاری
صندوق سرمایه‎گذاری بانک گردشگری
بانک گردشگری با رویکرد تنوع‌بخشی به خدمات و محصولات مورد ارایه به مشتریان عزیز، اقدام به تأسیس و راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری بانک گردشگری کرده و خود از مؤسسان و دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق است. صندوق سرمایه‌گذاری مذکور در زمره صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و پیش‌بینی سود بالاتر نسبت به سپرده‌های بانکی است که به پشتوانه بانک گردشگری مدیریت می‌شود؛ به نحوی که ضمن کسب بازده مناسب وارایه نرخ سود سرمایه‌گذاری بالا، کمترین ریسک متوجه سرمایه‌گذاران می‌شود. بانک گردشگری با پذیرش سمت ضامن نقدشوندگی در صندوق مذکور، پرداخت ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق، به درخواست سرمایه‌گذاران را تضمین کرده است.

مزایای صندوق‌ سرمایه گذاری بانک گردشگری چیست؟
صندوق سرمایه‌گذاری بانک گردشگری علاوه‌بر مزیت‌های رایج در این‌گونه صندوق‌ها، نظیر کاهش ریسک، کاهش هزینه‌ها، مدیریت حرفه‌ای، قابلیت نقدشوندگی‌ بالا ، دارای مزایای ویژه‌ای است که سبب شده این صندوق به عنوان گزینه‌ای مناسب پیش روی سرمایه‌گذاران قرار گیرد. این مزایای ویژه عبارتند از:
• پرداخت سود ماهانه
• امکان خروج از سرمایه‌گذاری (دریافت اصل و فرع سرمایه) در هر زمان بدون اعمال جریمه
• امکان سرمایه‌گذاری با حداقل یک واحد سرمایه‌گذاری
• امکان توثیق واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق در قبال اخذ تسهیلات
•عدم دریافت کارمزد صدور و ابطال واحدهای سرمایه‎گذاری
 
چگونه سرمایه گذاری کنیم؟
واحد سرمایه‌گذاری صندوق
سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری بر اساس واحد سرمایه‌گذاری انجام می‌گیرد. واحد سرمایه‌گذاری کوچک‌ترین جزء سرمایه صندوق است. ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری (ارزش اسمی) برابر یک میلیون ریال و ارزش روز آن که بر اساس روش خالص ارزش دارایی‌ها (NAV) محاسبه می‌شود برابر است با ارزش مبنای هر واحد به اضافه خالص سود آن تا تاریخ مورد نظر.
 
حداقل و حداکثر میزان مشارکت
حداقل تعداد واحد سرمایه‌گذاری لازم برای سرمایه‌گذاری در صندوق برابر یک واحد و حداکثر تا پنج درصد سقف کل واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق است.
 
مراحل سرمایه‌گذاری در صندوق
علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک گردشگری و طی کردن مراحل ذیل، در صندوق سرمایه‌گذاری بانک گردشگری سرمایه‌گذاری کنند:
1. تکمیل فرم درخواست صدور واحدهای سرمایه‌گذاری
2. ارایه مدارک هویتی
- اشخاص حقیقی: اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
- اشخاص حقوقی: آگهی تأسیس، تغییرات، کپی اساسنامه و معرفی نماینده جهت انجام امور صندوق
3. واریز وجه به حساب بانکی صندوق (شماره حساب 1-95095-995-112 به شماره شبای 820640011209950095095001 IR ) نزد شعبه میرداماد بانک گردشگری و ارایه فیش واریز
4. دریافت رسید درخواست صدور واحد سرمایه‌گذاری
 
مراحل خروج از صندوق
سرمایه‌گذاران می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک گردشگری و طی نمودن مراحل ذیل نسبت به ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری و دریافت اصل و فرع سرمایه خویش اقدام کنند:
1. تکمیل فرم درخواست ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری
2. ارایه مدارک هویتی
3. تحویل گواهی سرمایه‌گذاری
4. دریافت رسید ابطال
5. دریافت وجه ابطال (معادل اصل و فرع سرمایه) در حساب اعلام شده توسط مشتری، ظرف 3 تا 7 روز کاری 
(مطابق با اساسنامه صندوق و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار)
 
نحوه پرداخت سود ماهانه صندوق
سود ماهانه صندوق برای دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری، حداکثر تا دو روز کاری پس از پایان هر ماه از سال شمسی بر اساس تفاوت بین خالص ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری در پایان ماه و قیمت مبنای آن (معادل یک میلیون ریال) محاسبه شده و این مابه‌التفاوت متناسب با تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری هر سرمایه‌گذار بدون نیاز به حضور در شعبه به حساب ایشان واریز می‌شود.
 
دریافت اطلاعات بیشتر
تمامی اطلاعات صندوق سرمایه‌گذاری بانک گردشگری بر روی تارنمای صندوق به آدرس www.tourismfund.ir انتشار یافته است. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت، به اطلاعات کامل صندوق دسترسی داشته باشید.
مراحل سرمایه‌گذاری در صندوق
مراحل خروج از صندوق