مشتریان عزیز؛ با توجه به اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، چک‌های غیر صیادی (طرح قدیم) از شهریور ماه 1397 در سامانه چکاوک پذیرش نمی‌شوند، خواهشمند است هرچه سریع‌تر برای تعویض دسته چک غیرصیادی (طرح قدیم) بانک گردشگری، به شعب بانک مراجعه فرمایید.

با عملیاتی شدن رسمی فاز دوم سامانه صیاد، ذینفعان چک (دریافت کنندگان) طرح قدیم ناگزیر خواهند بود برای دریافت وجه چک‌های غیرصیادی خود صرفاً به بانک صادر کننده دسته چک مراجعه نمایند و دریافت وجه چک از طریق سازوکارهای بین‌بانکی تعبیه‌شده تحت سامانه چکاوک مقدور نخواهد بود.

سامانه صیاد (صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک) به‌منظور یکپارچه‌سازی فرایند صدور دسته چک‌های بانکی پیاده‌سازی شده است. این سامانه با متمرکز کردن قسمتی از اعتبارسنجی درخواست‌‌کنندگان دسته چک، امکان بررسی دقیق‌تر صاحبان حساب و امضا را فراهم می‌کند و از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بدسابقه جلوگیری می‌کند. همچنین با اختصاص شناسه منحصربه‌فرد به هر برگ چک، استعلام و پیگیری وضعیت چک تسهیل می­شود و باعث افزایش اعتبار دسته‌چک در تبادلات مالی کشور می‌شود. سامانه صیاد با ثبت دسته‌چک‌های صادرشده، یک بانک اطلاعاتی یکپارچه و مدون از سوابق صدور دسته‌چک در سراسر کشور ایجاد می‌کند. در این مرحله بانک مرکزی ج.ا.ا. در راستای بازگرداندن اعتبار چک برای انجام معاملات تجاری با ایجاد محدودیت از ابتدای شهریور ماه سال جاری، در تبادل چک‌های صادر شده خارج از ساز و کار سامانه صیاد، تبادل چک‌های غیرصیادی (طرح قدیم) در سامانه چکاوک را ممنوع اعلام نموده است .

پایانه فروشگاهی

پایانه‌ فروشگاهی چیست؟
امروزه حمل‌ونقل و ارائه پول در مراودات تجاری به حداقل رسیده و کمتر کسی از ارائه پول نقد برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات خود استفاده می‌کند. پایانه‌های فروش بانک گردشگری (P.O.S) همان دستگاه‌های کارت‌خوانی است که در مراکز فروش کالا و خدمات نصب می‌شود تا در معاملات به‌جای پرداخت وجه نقد و حمل‌ونقل فیزیکی پول، مبلغ مورد معامله به‌صورت الکترونیکی از کارت مربوط به حساب دارنده کارت(مشتری) کسر و به حساب پذیرنده(فروشنده) واریز گردد.
شما نیز اگر صاحب کسب‌وکار یا فروشگاهی هستید حتماً به این دستگاه نیاز خواهید داشت.

انواع دستگاه‌ها و خدمات پایانه فروش بانک گردشگری
دستگاه‌های POS بانک گردشگری انواع مختلفی دارند و بسته به نوع استفاده شما با هم متفاوت‌اند.
 • اگر کسب‌وکار شما در حرکت است می‌توانید از دستگاه‌های POS بی‌سیم(GPRS) بانک گردشگری استفاده نمایید.
 • دستگاه‌های تحت شبکه( LAN ) از طریق کابل‌های شبکه به سیستم‌های کلی متصل می‌شوند. این دستگاه‌ها اغلب در فروشگاه‌های بزرگ دارای سیستم شبکه LAN مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • دستگاه‌های POS ثابت مخصوص فروشگاه‌های کوچک طراحی شده‌اند. این دستگاه‌ها از طریق خطوط تلفن و به‌صورت Dial Up به سیستم بانکی متصل می‌شوند.
 • اگر می‌خواهید دریافت‌های الکترونیک شما مستقیماً در سیستم حسابداری فروش شما ثبت شود بانک گردشگری دستگاه‌های متصل به رایانه پذیرنده ( PC POS )را به شما پیشنهاد می‌دهد.
 • دستگا‌ه‌های بارکد خوان گروهی از دستگاه‌های POS هستند که مجهز به پنل بارکدخوان بوده و علاوه بر خدمات عادی، مناسب پرداخت قبوض و فیش‌های الکترونیکی نیز هستند.
 • در حال عادی دستگاه POS تنها به یک حساب متصل است اما اگر تمایل دارید از یک دستگاه به چند حساب پول واریز نمایید می‌توانید از دستگاه‌های چند حسابى با امکان انتخاب حساب‌های متصل به دستگاه بانک گردشگری استفاده کنید.
 • دستگاه‌های POS متصل یک حساب با امکان واریز همزمان به چند حساب به‌صورت درصدی، دیگر خدمتی است که می‌توان در دستگاه‌های POS بانک گردشگری برنامه‌ریزی کرد. در این خدمت می‌توان واریز درصدی از دریافت را به حساب‌های دیگر برنامه‌ریزی کرد.

مزایای استفاده از دستگاه‌های پایانه فروش بانک گردشگری چیست؟
استفاده از دستگاه‌های POS بانک گردشگری علاوه بر مزایای فراوان استفاده از خدمات الکترونیک مانند امنیت و سرعت در دریافت و پرداخت‌ها، مزایای دیگری نیز دارند. ازجمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • ارائه گزارش‌های مورد نیاز برای کسب‌وکار مانند فهرست تراکنش‌های موفق و تراکنش‌های تسویه نشده
 • چاپ مجدد رسیدهای خاص
 • چاپ مجدد رسید تراکنش آخر
 • بهره‌مندی از امتیازات ویژه در دریافت تسهیلات و شرکت در جشنواره‌های ویژه پذیرندگان

علاوه بر این، در دستگاه‌ بانک گردشگری خدماتی نیز برای مشتریان اعم از خریداران کالا و خدمات دارنده کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب به شرح زیر پیش‌بینی شده است:
 • انجام انواع خرید
 • گرفتن موجودی حساب
 • پرداخت انواع قبوض
 • خرید شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری

نحوه درخواست دستگاه‌ پایانه فروش چیست؟
تمامی ارائه‌کنندگان کالا و خدمات اعم از فروشگاه‌ها و مراکز خدماتی می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک گردشگری و افتتاح حساب، برای دریافت این خدمت اقدام نمایند. برای نصب این دستگاه‌ها انتظار می‌رود طبق قوانین، فرآیند ذیل توسط متقاضی محترم طی شود:
 1. ارائه اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی
 2. افتتاح حساب سپرده نزد بانک
 3. تکمیل فرم درخواست پایانه فروش
 4. حضور به‌موقع در محل و همکاری با مأموران نصب دستگاه در هنگام مراجعه ایشان
 5. ارائه مدارک هویتی و مدارک محل کسب به مأمورین نصب

دریافت اطلاعات بیشتر
شما می‌توانید در تمامی ساعات شبانه‌روز و 7 روز هفته با شماره تلفن 02123950 تماس گرفته و نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادات و یا سؤالات خود را با کارشناسان این بانک در میان گذاشته و از مشاوره تلفنی نیز بهره‌مند شوید.