مشتریان عزیز؛ با توجه به اینکه بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، چک‌های غیر صیادی (طرح قدیم) از شهریور ماه 1397 در سامانه چکاوک پذیرش نمی‌شوند، خواهشمند است هرچه سریع‌تر برای تعویض دسته چک غیرصیادی (طرح قدیم) بانک گردشگری، به شعب بانک مراجعه فرمایید.

با عملیاتی شدن رسمی فاز دوم سامانه صیاد، ذینفعان چک (دریافت کنندگان) طرح قدیم ناگزیر خواهند بود برای دریافت وجه چک‌های غیرصیادی خود صرفاً به بانک صادر کننده دسته چک مراجعه نمایند و دریافت وجه چک از طریق سازوکارهای بین‌بانکی تعبیه‌شده تحت سامانه چکاوک مقدور نخواهد بود.

سامانه صیاد (صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک) به‌منظور یکپارچه‌سازی فرایند صدور دسته چک‌های بانکی پیاده‌سازی شده است. این سامانه با متمرکز کردن قسمتی از اعتبارسنجی درخواست‌‌کنندگان دسته چک، امکان بررسی دقیق‌تر صاحبان حساب و امضا را فراهم می‌کند و از اختصاص دسته چک به افراد فاقد صلاحیت و بدسابقه جلوگیری می‌کند. همچنین با اختصاص شناسه منحصربه‌فرد به هر برگ چک، استعلام و پیگیری وضعیت چک تسهیل می­شود و باعث افزایش اعتبار دسته‌چک در تبادلات مالی کشور می‌شود. سامانه صیاد با ثبت دسته‌چک‌های صادرشده، یک بانک اطلاعاتی یکپارچه و مدون از سوابق صدور دسته‌چک در سراسر کشور ایجاد می‌کند. در این مرحله بانک مرکزی ج.ا.ا. در راستای بازگرداندن اعتبار چک برای انجام معاملات تجاری با ایجاد محدودیت از ابتدای شهریور ماه سال جاری، در تبادل چک‌های صادر شده خارج از ساز و کار سامانه صیاد، تبادل چک‌های غیرصیادی (طرح قدیم) در سامانه چکاوک را ممنوع اعلام نموده است .

صندوق امانات

صندوق امانات چیست؟
صندوق امانات بانک گردشگری صندوقی با ابعاد مشخص است که در یک مکان مناسب و در محلی مطمئن و مجهز به بهترین و کامل ترین سیستم های ایمنی، ضد سرقت و ضد حریق به منظور حفظ و نگهداری اشیاء قیمتی و مدارک و اسناد و اوراق مهم مشتریان بانک، نصب و جاگذاری شده است.

مزایای استفاده از صندوق امانات بانک گردشگری چیست؟
 • آیا همیشه از رفت و آمد افراد ناشناس به منزل خود به خاطر اجناس گران بهایی که در منزل دارید نگران هستید؟
 • آیا وقتی قصد سفر دارید، همیشه به دنبال مکانی برای پنهان کردن طلا و جواهرات خود هستید؟
 • آیا اسناد و اوراقی دارید که مایل نیستید به دست فرد یا افرادی بیفتد؟
استفاده از صندوق امانات بانک گردشگری امنیت و آرامش خاطر شما را تضمین می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند تا اسناد کاری، ملکی و شناسایی، اوراق بهادار، سکه، طلا و جواهرآلات خود را در محلی مطمئن قرار دهید از امنیت و آرامش فراهم‌شده توسط آن لذت ببرید. شما همچنین می‌توانید با ارائه وکالت‌نامه به فرد یا افرادی، اجازه دسترسی آن‌ها را به صندوق امانات خود به‌منظور سهولت در روند انجام فعالیت‌های خود فراهم نمایید.
لازم به ذکر است با توجه محدودیت تعداد این صندوق‌ها، اولویت با مشتریان ویژه بانک بوده و به‌عنوان امتیاز ویژه برای آنان در نظر گرفته‌شده است.

هزینه استفاده از صندوق امانت بانک گردشگری چه میزان است؟

 • اجاره بها: اجاره بهای صندوق امانات، متناسب با اندازه و حجم صندوق به ازای هر سانتی متر مکعب 100 ریال و حداقل به مبلغ 500 هزار ریال است.
 • ودیعه: ودیعه صندوق ها معادل 8 برابر اجاره بها و حداقل به مبلغ 4 میلیون ریال است.
 • تخفیفات: جانبازان، معلولین و آزادگان جنگ تحمیلی، خانواده شهدا و همکاران بانک گردشگری از 30 درصد تخفیف در اجاره بهای سالیانه و ودیعه برخوردارند.
 • خسارت مفقودی کلیدها و شکستن قفل: 2,000,000
 • خسارت مفقودی کارت مای فر: 50,000
 • هر بار استفاده از صندوق: بدون کارمزد
 • تخلیه و تحویل صندوق: بدون کارمزد
 • ابعاد و اجاره بهای سالانه و میزان ودیعه صندوق ها در سه نوع به شرح جدول زیر است:

ردیف
نوع صندوق
ابعاد (سانتی متر مکعب)
اجاره بهای سالانه
ودیعه
1
کوچک
12785
1,278,500
10,228,000
2
متوسط
19810
1,981,000
15,848,000
3
بزرگ
40885
4,088,500
32,708,000

چه مدارکی مدارک لازم است؟
اشخاص حقیقی :
دو قطعه عکس 3*4، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی (در صورت داشتن وکیل، حضور وی نیز در شعبه به همراه مدارک بالا و وکالت‌نامه ضروری است.)
اشخاص حقوقی :
اساسنامه، شرکت‌نامه، روزنامه رسمی با آخرین تغییرات، اصل و کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی مدیران و مدارک مربوط به ثبت و معرفی صاحبان امضا مجاز

شرایط اجاره صندوق‌ها به چه صورت است؟
 • متقاضی اجاره این صندوق‌ها می‌بایست دارای حداقل 18 سال سن باشد.
 • متقاضی صندوق امانات یک شعبه می‌بایست در همان شعبه و یا هر شعبه دیگری از بانک گردشگری حساب فعال داشته باشد. درصورتی‌که شعبه‌ای که حساب فعال شما در آن است صندوق امانات نداشته باشد، می‌توانید با دریافت معرفی‌نامه از شعبه خود در نزدیک‌ترین شعبه، صندوق امانات خود را دریافت نمایید.

هم‌اکنون در چه شعبه‌های بانک صندوق امانات وجود دارد؟
در حال حاضر صندوق امانات در شعب کرمان و مهستان راه‌اندازی شده است و به‌زودی در شعب دیگر نیز راه‌اندازی خواهد شد.

روند انجام کار به چه صورت است؟

دریافت اطلاعات بیشتر
شما می‌توانید در تمامی ساعات شبانه‌روز و 7 روز هفته با شماره تلفن 02123950 تماس گرفته و نقطه نظرات، پیشنهاد‌ها، انتقادات و یا سؤالات خود را با کارشناسان این بانک در میان گذاشته و از مشاوره تلفنی نیز بهره‌مند شوید.